French Press ile tek içimlik filtre kahve demleme

French Press ile tek içimlik filtre kahve demleme

Son yıllarda kahveye olan ilgi sürekli artarken, kahve severler iyi kahveyi her an yanlarında taşımakta istiyorlar. Evde, ofiste ya da kampta en kolay filtre kahve demleme yöntemi olan french press ile tek içimlik filtre kahve nasıl demlenir? Gelin Türkiye’de ilk olan french press ile tek içimlik filtre kahvenin detaylarını birlikte inceleyelim.

Filtre kahve sever misiniz? Peki filtre kahve nasıl demlenir ya da filtre kahveyi french press ile en pratik şekilde nasıl demlersiniz?

French press ile filtre kahve demleme yöntemi, herhalde kahve severlerin en çok tercih ettiği yöntemler arasındadır. Hem çok pratik bir filtre kahve demleme yöntemi olan french press, maliyeti açısından da oldukça uygun. Her boy ve kalitede french pressi kolaylıkla temin edebileceğiniz gibi, taşıması, temizliği ve kullanımı da oldukça pratik ve kolay. Peki pratik şekilde french press ile iyi filtre kahve nasıl demlenir? Özellikle elinizin altında hassas tartınız yoksa, göz kararı koyduğunuz kahvenin miktarı ne kadar doğru? Özellikle yazının sonunda Türkiye’de ve dünyada ilk kez Chopi olarak bizlerin hazırladığı french presse özel kahve paketlerini mutlaka inceleyin 🙂

French press ile kahve nasıl demlenir? Gelin önce bunu konuşalım…

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, french press kahve severler için oldukça pratik bir kahve demleme yöntemi. Neden? Çünkü; elektriğe gerek duymazsınız, eğer doğadaysanız (kontrollü) yakacağınız ateş ile suyunuzu kolaylıkla ısıtabilirsiniz. Filtre kağıdına ihtiyacınız yoktur. Çünkü french pressin kendiliğinden olan piston süzgeç, sizin kahvenizi filtre etmenize imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda french press ile kahve demlerken, kağıt kahvenin yağlarını filtrelemediği için kahvenin aromalarını diğer bir değişle tadım notalarını daha iyi alabilirsiniz. Bu da size kolay, pratik ve lezzetli şekilde filtre kahve demlemenize yardımcı olur.

Filtre kahve için ne kadar kahve kullanılır ya da kaç gram kahve konulur?

İşte french press ile kahve demlemenin en hassas noktalarından bir tanesi, koyacağınız kahve miktarıdır. Gerektiğinden az miktarda kahve koyarsanız ve su dengesini iyi ayarlayamazsanız, kahvenizin tadı kötü olacaktır. Kahvenizini gerektiğinden çok koyarsanız da kahveniz acı olacaktır ve tadını tam olarak alamayacaksınız. Peki french press ile filtre kahve demlerken, kaç gram kahve kullanmalıyız?

Ortalama bir su bardağının 200 ml su aldığını düşünürsek, iyi bir french press ile iyi bir filtre kahve içebilmeniz için 13-14 gram doğru ve taze öğütülmüş kahve kullanmanız yeterli olacaktır. Burada size 3 detay söyledik. Bunlar nedir?
Doğru miktarda filtre kahve,
Doğru öğütme şekli,
Hava ile az temas etmiş taze kahve…

Şimdi bir düşünün, evinizde, ofisinizde ya da kamp çantanızda, arabanızda hassas tartınız var mı? Yok mu? Peki 13-14 gram filtre kahveyi nasıl ayarlayacaksınız?

Peki hassas tartının yanı sıra taze içebilmeniz için filtre kahvenizin demlemeden hemen önce doğru kalıklıkta öğütmeniz gerekiyor. Dilediğiniz her an kahve öğütebileceğiniz otomatik ya da manuel bir kahve değirmeniniz var mı?

O zaman en kolay ve pratik filtre kahve demleme yöntemi olan 1900’lerin başında İtalyanların patentini aldığı french press ile iyi kahveyi nasıl demleyeceksiniz? İşte Chopi olarak hem filtre kahve severler hem de kahveyi hazırlamak için uzun süre vakit kaybetmeyi sevmeyenler için french presse göre Türkiye’de ve dünyada ilk defa tek içimlik filtre kahve paketleri hazırladık. Peki tek içimlik filtre kahve nedir?

Önceki yazımızda pratik filtre kahve ile bardağınızda dilediğiniz her yerde pratik şekilde filtre kahve hazırlayabileceğinizi anlatmıştık. Bu pratik filtre kahve demleme ile French press içerisinde filtre kahve hazırlayabilir misiniz? Tabi ki evet. Bardakta olan şey neden french press içerisinde olmasın. Ama french press için özel olarak hazırladığımız filtre kahve paketleri bunlardan farklı. Marketlerde bulunan granül kahveler(suda çözülen, yok olan kahveler) gibi paketlenmiş kahve aslında. Paket içerisinde sizin french pressinizde kullanmanız gerektiği kadar kahvenin olduğu hazır bir paket.

Peki french press için hazırladığımız pratik filtre kahvelerin avantajları neler?

Şimdi en son aldığınız filtre kahve paketini düşünün. Muhtemelen 250 gramlık filtre kahve paketi almışsınızdır. Marketten aldıysanız paketin kilit sistemi iyi değildir ve üzerinde kahvenin dışarıya hava vermesini sağlayan valf yoktur. Kahvenizi ilk defa açtınız. Mis gibi kahve kokuyor. Göz kararı french pressinize koydunuz ve demlediniz. İlk gün her şey çok güzel. 2. gün, ilk gün aldığınız tadı tam olarak alamadığınızı, 3. gün ve sonraki geçen her gün kahvenin tadının değiştiğini hissetmişsinizdir. Peki o zaman ne yapacaksınız? Ya kahvenizi daha az paketler halinde alacak ya da 250 gram -500 gram aldığınız filtre kahveyi çok çabuk tüketeceksiniz. Bu da çok zor olabiliyor.

İşte Chopi olarak bunu ortadan kaldırmak istedik. Kendi iş yükümüzü arttırsa da kahve severlere her demlemede aynı lezzeti sunabilmeyi istedik. Bu yüzden french press ile kahve demleyen kahve severler için özel kahve paketler hazırladık. Her gün aynı tat tazelikte iyi filtre kahve için diye.

Peki french press için pratik filtre kahveleri nasıl hazırlıyoruz?

Her paketi açtığınızda buram buram taze kahve kokusunu hissedin diye biz iş yükümüzü arttırdık. Yaptığımız denemelerde 15 gram kahvenin 1 fincan için uygun olduğunu gördük. Biz de her kahve paketine 15 gram kahve koyduk. Siz siparişinizi verdikten sonra kargoya yollamadan hemen önce kahve çekirdeklerimizi doğru kalınlıkta öğütüyor ve hava ile temasını keserek paketliyoruz. Bu sayede siz french press ile kahvenizi demlemek istediğinizde ne kahve miktarını düşünmenize gerek kalıyor ne de “Acaba kahve taze mi” diye düşünmenize 🙂 Sadece paketi açın ve french press içerisine boşaltın. Suyunuz kaynadıktan sonra 1 dakika bekleyin ve yavaş yavaş içerisine doldurun. Bulunduğunuz ortamın taze kahve kokusu ile dolduğunu duyacaksınız. 🙂

French press ile nasıl kahveler hazırlanır/demlenir?

Koyu kavrulmuş kahveler french press ile her zaman daha iyi sonuçlar verir. Brezilya, Kolombiya, Sumatra ve Filtre Kahve Özel Harmanlarını French Press ile deneyebilirsiniz. French press modellerimiz için ya da tek içimlik kahve paketlerimizi incelemek için tıklayınız…

Chopi Coffee

Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.