Kışın kamp yaparken nelere dikkat edilmeli

Kışın kamp yaparken nelere dikkat edilmeli

Kamp her mevsimde çok keyiflidir. Ama özellikle kışın kamp yapacakların dikkat etmesi gereken önemli ve hatta hayati tedbirler vardır. Kamp yapmayı seviyor ve yakın zamanda kış kampı yapacaksanız, bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kış kampı yaparken nelere dikkat edilmeli hiç araştırdınız mı? Önceliğiniz ne olmalı? Nerede nasıl giyinmeli, neler yemeli neler içmeli ve içmemelisiniz? Kış mevsiminde doğa ile başbaşa kalmak oldukça huzur vericidir ama dikkat etmeniz gereken hususlar çok önemlidir.

İş veya okul telaşı ile kendinizi yorgun hissediyor, bu yüzden farklı faaliyetler yapmak istiyor olabilirsiniz. O halde çantanızı hazırlayın ve kendinizi doğanın huzur veren ortamına bırakmaya hazır olun.

Bir önceki yanımızda sizlere aktivite olarak hiking konusunu anlatmış ve hafta sonu günübirlik doğa yürüyüşleri ile stresten uzaklaşarak, yeni haftaya enerjik başlayabilirsiniz demiştik. Bu haberimiz ise kış kampı üzerine. Peki kış kampı yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli, neler hayati öneme sahip?

İnsanoğlu ne kadar modern ve teknolojik yapılar ile gelişip hayatını kolaylaştırsa da, aradığı huzuru hep doğada buluyor. Ne zaman ayağımız toprağa bassa ya da doğada sessiz sakin bir kaç saat geçirsek, kendimizi daha dinlenmiş hissediyoruz. Bu yüzden, son yıllarda sosyal medyanın da etkisi ile kişilerin doğaya olan ilgisi arttı. İnsanlar şehirden uzaklaşmak ve yeni tecrübeler edinmek amacıyla, daha çok kamp yapmaya başladı.

Kış aylarında, özellikle kar yağdığı zaman kamp yapmak, yaz aylarına göre daha keyifli oluyor. Çünkü sıcaktan bunalmıyor, böcek olmadığı için korkmanıza da gerek kalmıyor.

Çadır ve uyku tulumunuz hayati öneme sahip

Kışın sizi yağmurdan, kardan rüzgardan en önemlisi soğuktan koruyacak en önemli ekipman, iyi bir çadır ve uyku tulumudur. Kış kampınızın kötü sonuçlanmaması için çadır ve uyku tulumu seçiminizi çok dikkatli yapmalısınız. 4 hatta 5 mevsim çadırları tercih etmeniz faydalı olacağı gibi, sizi hipotermiden koruyup, iyi bir kamp yapabilmeniz için uyku tulumunuzun minimum -10 konfort derecesine sahip olmasına dikkat edin. Üzerine koyup yatacağınız matlarda ise şişme ya da köpük olanları tercih ederseniz, rahat ve sorunsuz bir gece geçirebilirsiniz.

Çadırınızın bagaj kısmının olması rüzgarlı havalarda, kamp tüpünüzü yakabilmeniz ve ısı kaybını önlemeniz için önemli olacaktır. Karlı alanlarda kamp yapacaksanız, çadırınızı karın üzerine kurmayın. Kar kamplarında en önemli ekipmanlardan birisi olan kar küreği ile çadırı kuracağınız yerdeki tüm karı temizleyin ve çadırınızı toprağın üzerine kurun. Bu sayede yattığınız zaman soğuğu azaltmış olursunuz.

Ateş 2. önceliğiniz

Kış aylarında havanın ne zaman değişeceği belli olmadığı için önceliğinizi çadırı kurmaya verin. Ateş 2. önceliğiniz olmalıdır. Aksi taktirde yağmur yağar ve çantanız içinde bulunan yedek eşyalarınız ıslanırsa, zor bir gece geçirirsiniz.

Kar ya da yağmur yağdığı zaman, yakabileceğiniz kuru odunu bulmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden yanınızda mutlaka yedek çakmak götürün. Kama, kamp bıçağı, katlanabilir testere ise bulduğunuz odunları parçalamanız için önemli ekipmanlardandır. Ateş yaktığınızda yedek odunları ateşin etrafına dizip, kurutmayı da sakın unutmayın 🙂

Güvenlik ekipmanları önemli

Kışın ateşiniz yandığı sürece yabani hayvanlardan çok fazla kork- manıza gerek yoktur. Çünkü yabani hayvanlar ateşten korktuğu için yanınıza yanaşamayacaktır. Ancak yanınızda götüreceğiniz el feneri ile sıklıkla etrafınızı kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Çantanızda mutlaka bulundurmanız gereken ekipmanlardan birisi de kaybolmanız durumunda sizi güvenli bir yere götürmeye yardımcı olacak GPRS cihazıdır.

Beslenme

Kış kamplarında en önemli şeylerden birisi de beslenmedir. Alkollü ya da asitli içecekler vücut ısısı kaybetmenize neden olacağı için, alkolsüz ve sıcak içecekler tercih etmeniz, sizin için faydalı olacaktır. Sıcak yemek, içecek yapabilmek için kamp çantanızda ateş yakılamayacak anlar için mutlaka kamp tüpü taşıyın. Bol proteinli ve karbonhidratlı yiyecekler sizi daha enerjik tutacak ve kamptan daha fazla keyif al- manıza yardımcı olacaktır

Kışın özellikle karlı ortamlarda, plastik şişe içerisindeki su çabuk donacağı için, gece uyandığınızda vücut ısınızı da koruyabilmek için ılık su içebilmeniz faydalı olacaktır. Bu yüzden iyi bir termos ve termos bardağının işinizi kolaylaştıracağını unutmayın.

Kıyafet

Kış kamplarında en önemli şey, ıslak olmamaktır. Islandığınızda hipotermi daha hızlı gerçekleşeceği için, yanınızda mutlaka yedek kıyafet bulundurun. Kamp alanına yürürken ya da kamp alanını hazırlarken kalın giyinmemeye özen gösterin. Çünkü hareket halinde olacağınız için terleyecek ve ısı kaybedeceksiniz. Kışın içinize giyeceğiniz kıyafetleri termal olanlardan seçerseniz, terlemenizi azaltıp vücut ısınızı daha kolay koruyabilirisiniz. Üstünüze giyeceğiniz kıyafetler kadar, ayağınızı soğuktan korumakta oldukça önemlidir. Bu yüzden sıradan bot ya da spor ayakkabınız ile kış kampına gitmemelisiniz. Bütçenize uygun, içi keçeli ya da yünlü botları kullanmayı tercih etmeniz sağlığınız için çok önemlidir.

Faydalı bilgiler;

* Yanınızda mutlaka düdük bulundurun.

* Kışın batarya ve piller daha çabuk bittiği için, yanınızda mutlaka yedeklerini bulundurun.

* Gece yatarken kıyafetlerinizi mutlaka değiştirin. Çıkardığınız kıyafetleri matınız ile uyku tulumunuz arasına koyarsanız, sabah soğuk olarak giymezsiniz.

* Uyku tulumundayken yüzünüz mutlaka açık olsun.

* Uyku tulumunuzun

içine, içerisinde sıcak su bulunan pet şişe koyarsanız, daha konforlu bir gece geçirebilirsiniz.

* Yanınıza powerbank alın ve müziği eksik etmeyin .

* Kamp yapacağınız alanı iyi seçerseniz, gün batımı ve gün doğumunda eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

* Kahvesiz kamp olmaz. Bu yüzden yanınız kahve almayı ihmal etmeyin.

* Ateşin başında kitap okumak sizi dinlendirecektir.

Kamp filtre kahvesiz olmaz. Chopi lezzetleri her an yanında, cebinde, çantanda olsun, kampın keyfini doyasıya yaşa…

Chopi olarak her siparişinizde sizlere saksıda yetiştirebileceğiniz kahve ağacı tohumu gönderiyoruz.

Chopi Coffee

Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.