Saksıda kahve çiçeği yetiştirin

Saksıda kahve çiçeği yetiştirin

Chopi olarak adımı doğadan aldığımız gibi, doğaya da saygı duyuyoruz. Chopi.com.tr’den sipariş vereceğiniz her siparişinizde, paketin içerisine kahve tohumu da bırakacağız. Gönderdiğimiz tohumu evinizde, ofisinizde ya da arka bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

Değişik Kahve türleri arasında ev ve arka bahçede yetiştirmeye uygun olan bir tür, yarı tropik, fazla boylanmayan cüce Coffee Catura Arabica dır. Sadece 120 cm büyür. Ev içinde de rahatlıkla salon bitkisi olarak büyütülebilen bitki, bulunduğu ortama yasemin kokusu salar.4. yılından itibaren meyve vermeye başlayan Catura Kahve bitkisi, oldukça kolay ve zahmetsiz büyümesinden dolayı, kesinlikle denenmesi gereken bir bitki. Geniş, koyu yeşil parlak yaprakları ve yasemin kokulu beyaz çiçekleri ile göz dolduran, salonunuzda yetiştirmekten keyif duyacağınız bitki, Akdeniz sahil şeridimizde ve kıyı Ege’de rahatlıkla bahçede de yetiştirilebilir. Tohumdan ekimlerde hiçbir ön uygulama yoktur. Ancak tecrübe ister ve tohumların çimlenmesi uzun zaman alabilir. Müşterilerimizin bildirdiği ve bizim edindiğimiz tecrübelere göre tohumları nemli vermikülit içinde çimlendirmek en sağlıklı yol. Ağzı kapalı ve içi nemli vermikülit dolu bir plastik poşet içinde çimlenmeye bırakılan tohumların çimlenme yüzdesi saksı ekimlerine göre yüksek olmakta.

Kahve tohumu nasıl ekilir?

Her mevsim ekim yapılabilir.

Nasıl çimlendirilir ?

  Tohumları ılık suda bir gece bekletip, çimlendirme torfunun yüzeyine ekin. Üzerlerine çok az torf serpip tohumları örtün. Çimlenene kadar toprağın nemli kalması gerektiğinden mini sera uygulaması yapabilirsiniz. 24°C de bol ışık altında yaklaşık 1-2 ayda çimlenirler. 10 cm ulaşan filizi daha geniş bir saksıya alın(8-10 cm çaplı saksı idealdir.). Geçirgen humuslu toprakta toprağı nemli kalmasına özen göstererek, bol ışık alan bir yerde yetiştirin. Doğrudan güneş ışığı sevmez, filtrelenmiş ışık sever. Her bahar başında, toprağına organik yanmış gübre katın ve havalandırın.

Bakımı ve diğer bilgiler

Geçirgen humuslu toprakta toprağı nemli kalmasına özen göstererek, bol ışık alan bir yerde yetiştirin. Doğrudan güneş ışığı sevmez, filtrelenmiş ışık sever. Her bahar başında, toprağına organik yanmış gübre katın ve havalandırın.

Nerede yetiştirilir ?

İç mekan ve dış mekanda yetiştirilebilir. Saksıya uygundur.

Chopi Coffee

Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.